domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Jak nabarvit kola?

Čas od času není špatné připomenout běžně známé postupy, které v mnohém zjednodušují práci. Mezi takové jednoduché "vychytávky" rozhodně patří stříkání disků kol za pomoci rýsovacích šablonek z papírnictví. Taková šablonka stojí zpravidla "pár šupů", ale jako pomocník je taková šablonka zcela nepostradatelná. Jak to funguje?

Krok 1

nejdříve je potřeba si připravit kola a dokonale je obrousit, dorýt vzorek, očistit od prachu. Pokud používáme lepty například na zkrášlení disků kol, pak je vhodné lepty zdrsnit přebroušením smirkovým papírem jemnosti cca 800. Následně z povrchu odmést veškerý nabroušený prach a lept přetřít štětcem namočeným s přípravku GSI Mr. Metal Primer, který zajistí dokonalé přilnutí budoucího nástřiku barev k leptu. Posledním krokem před barvením je sjednocení dílu stříkacím tmelem, tzv surfacerem.

Krok 2

pokud jsme s kolem spokojeni, pak můžeme přistoupit k barvení. Začneme od barvy pneu, kterou nastříkáme na "gumu" s přesahem na disk. Barvu pneu si míchám z barev Tamiya XF-69 NATO Black a XF-10 Flat Brown v poměru 2 díly XF-69 + 1 díl XF-10. Po nastříkání barvy pneu ještě znázorním běhoun matnou černou barvou Tamiya XF-1 Flat Black a to tak, že barvu nastříkám kolmo na běhoun, takže výsledkem je tmavý běhoun a světlejší boky "gumy"

Krok 3

jakmile zaschnou barvy na pneumatice, můžeme přistoupit ke stříkání disku. Na rýsovací šablonce si najdeme adekvátní průměr, kolo položíme naplocho na pracovní desku (nejlépe na papírovou utěrku, abychom neodřeli již nastříkané části) a opatrně přiložíme šablonu. Po vycentrování použijeme barvu Tamiya XF-18 Semigloss Black a kolmo nastříkáme disk. Se šablonou nesmíme pohnout, jinak rozmažeme čerstvou, ještě nezaschlou barvu a to by bylo mrzuté. Šablonu opatrně kolmo zvedneme a máme prakticky hotovo. A bez pracného maskování!

Krok 4

no a po dokonalém proschnutí barev se můžeme vyřádit libovolnými patinovacími technikami na zvýraznění vzorku, zacákání bahnem atd, atd, atd....

Jen pro pořádek - na obrázcích je vyfoceno kolo hlavního podvozku z německého stíhacího letounu Focke Wulf Fw 190 A-2/3 v měřítku 1/48 japonské Hasegawy, které bylo ve skutečnosti používáno u verzí Fw 190 A-0 - A-5; F-1 - F-3; G-1 - G-3 a S-5

Ne všude, ale můžeme takovou šablonu využít. Jako příklad jsem vybral ostruhové kolo, ze stejného modelu (drobně upravené odvrtáním blatníku od pneu), které jsem bohužel chtě nechtě musel vymaskovat. Barvy jsem použil prakticky stejné jen s tím rozdílem, že jsem hnědočerným mixem nastříkal celou ostruhu včetně kola, následoval matný černý běhoun a nakonec vymaskování kola a nastříkání zbytku základní konstrukční barvou RLM 02 Grau (GSI Mr. Hobby H070). Na obrázcích po odmaskování je ostruha již vypatinována hotovým patinovacím washem Mig Productions P220 Dark Wash, který jsem ostrým štětcem zapustil do koutů. Po zavadnutí washe již stačilo celek přelakovat matným lakem a provést finální drybrush olejovou barvou 502. Abteilung odstínu ABT100 Faded Gray.

diskuse k článku na profilu Modelplacu na Facebooku

 

     

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)