domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

ŘEZACÍ POMŮCKY CRAZYMODELER

Většina modelářů se časem dostane do situace, že už jim nestačí jenom modely lepit, ale začínají objevovat krásy různých detailsetů a od všemožných producentů... No a přesně v tu chvíli nastává otázka – „Čím já ten model jenom rozpižlím?“ Samozřejmě není problém koupit žiletkovou pilku, která je naprosto skvělá, ale postupem času modelář stejně dospěje k zjištění, že na některé věci ta „žiletkovka“ prostě není. Ono se to dá obejít různým nalámáním žiletkové pilky, ale to prostě není ono.
Problém se vyřešil díky Lubošovi, který objevil na internetu výrobce doplňků a pomůcek po „autíčkáře“. Jedná se o dvě sady fotoleptů a jednu sadu kovových cirkulárek i se stopkou pro uchycení do frézky.

Sada EP0013 Photoetched Saw Blades Type 1 (cca $8.30) obsahuje celkem sedm různě tvarovaných leptaných pilek. Jejich tvary jsou od trojúhelníků přes bumerangy až k různým elipsám. Takovéto tvary jsou vynikající pro vyřezávání plastu nebo PUR tam, kam se normálně dá špatně dostat a kde je nebezpečí poškození drobných detailů kolem řezu. Navíc je materiál pilek poměrně pružný a pevný, takže se i dobře drží v ruce.

Druhá sada EP0014 Photoetched Saw Blades Type 2 (cca $8.30) je všestranně použitelná sada z filmu Hostel... Naprosto geniálním způsobem vymyšlené pilky je možné uchytit do standardních držadel z odlamovacích nožů! Stačí pouze zaměnit čepelku skalpelu za pilky s kruhovými otvory které přesně zapadnou do uchycení držáku. Je vidět, že tvůrce sady byl naprostý praktik. Sada je maximálně promyšlená a navíc odleptaná z poměrně silného kovu, který je nejenom pevný, ale hlavně velmi pružný. Ohnut pilku není jen tak, což je výborná vlastnost. Zbytek sady můžete upnout do kruhového držadla se závitem po výměnné nože. Tvary jsou opět všestranně použitelné. Na této sadě mne také velmi zaujaly dvě čepele, které jsou dle mého názoru určeny především pro dorývání, přerývání a obnovování paneláže modelu. Zkušební narytí spáry do plastiku můj odhad potvrdilo. Rydlo zanechalo ostrou přesnou spáru a všechen vyrytý materiál odpadával v podobě zatočených špon. Po přebroušení spáru stačilo vykartáčovat a dočistit Tamiya Extra Thin Cementem. Myslím, že tato sada je maximálně využitelná.

Poslední sada EP 0015 Photecthed Circular Saw Type 3 (cca $7.06) je určena do frézky. Opět se jedná o leptaný aršík se třemi druhy „cirkulárkových“ listů i se stopkou a šroubem pro jednoduché uchycení do frézky. Takové pilky jsou výhodné pro hrubé odstraňování velkých nálitků například z PUR sad.

Překvapivé je, že všechny tři sady jsou perfektně ostré a přesné. Vyřezávání silnějších pilek bylo poněkud problematické díky tvrdosti použitého materiálu. Tak jako tak se jedná o nepostradatelné pomocníky do dílen všech modelářů. Myslím tím otřepanou frázi „JAK JSEM MOHL ŽÍT BEZ TAKOVÉ SKVĚLÉ VĚCI? NO TO PROSTĚ NECHÁPU!

Sepsali, otestovali a řádně podlili pivem v testovacím prostoru U Mušketýra členové pražské sekce KPM Kaznějov: Jakub „Kubrt“ Vilingr, Luboš „FLA“ Pavel a Jan „Koty“ Kotas.

 

EP0013 EP0013 EP0013 EP0014
EP0014 EP0014 EP0014 EP0014
 
EP0015 EP0015 EP0015  

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)