domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Vteřinová lepidla BSI

Modelář a lepidla jsou nerozlučná dvojice a tak se dneska podíváme na test vteřinových lepidel BSI z USA, které k nám dováží firma Hořejší model z Plzně. Společnost Hořejší model se specializuje na RC modely a v jejich sortimentu naleznete nejen výrobky BSI.

Lepidla BSI

V portfoliu BSI jsou vteřinová lepidla ve variantách řídká, střední a hustá. Jednotlivé typy lepidel jsou vizuálně odlišeny pomocí barevných víček. Před prvním použitím je nutné seříznout kuželovitý aplikátor a můžeme začít pracovat.

V průběhu vytvrzení se z lepidel vypařuje bílá mlha a ta zůstává na plastech, takže pozor při lepení například čirých dílů. Při malém množství k tomu dojde jen velmi málo, ale v případě lepení větších spojů, vypařování zaregistrujete.

Během testů jsem si velmi oblíbil Insta Cure střední s fialovým víčkem. Lepidlo šlo skvěle využít i na tmelení spojů. Během lepení stačilo nanést více lepidla a to nechat proschnout přes noc. Po obroušení a vyleštění byl spoj dokonale hladký a hlavně i pevný. Velkou výhodou těchto lepidel je jejich vysoká pevnost po vytvrzení.Lepidla BSI bych přirovnal k vynikajícím průmyslovým kyanoakrylátům Sicomet 8300, které používám už mnoho let.

Aktivátor

Jestliže budete chtít urychlit vytvrzení spoje, můžete využít aktivátor Insta Set. Po slepení spoje stříknete trochu aktivátoru přímo na lepidlo, které prakticky ihned ztvrdne. Při používání aktivátoru ale pracujte v dobře větraných místnostech a nejlépe použijte i respirátor, protože je tento přípravek poměrně nebezpečný, což se dočtete v bezpečnostních listech. Nicméně aktivátor funguje velmi spolehlivě.

Výborným pomocníkem jsou též teflonové aplikátory na řídká lepidla, které nasunete přímo na aplikátor lepidla a takto můžete nanášet přesně malé množství lepidla. Tuto vlastnost skvěle využijete tam, kam se špatně dostanete. Při nasazeném aplikátoru nemusíte lepidlo uzavírat. Lepidlo prakticky nevyschne, protože se tenký aplikátor ucpe zaschlým lepidlem a tak je nádobka vlastně uzavřená. Opětovně lze ucpaný aplikátor seškrábnout nehtem a nebo zaříznout skalpelem a můžete dále pracovat.

Super Gold, vteřinová lepidla, která nemlží

Samostatnou výrobní řadou je Super Gold, což je řada lepidel bez zápachu a bez toho, aniž by se ze spoje vypařovala bílá mlha, jako u jiných vteřinových lepidel. Tuto vlastnost využijeme hlavně v případě lepení čirých dílů. Na to jsou přímo ideální. Při pokusu lepení čirých dílů na černý plastik se čiré díly nezamlžily, ani jinak neznehodnotily. Tato lepidla nemají až takovou pevnost jako klasická řada BSI, nicméně lepit se s nimi dá skvěle. Pro čiré díly jsou navíc imunní, takže tuto vlastnost považuji pro nás plastikové modeláře, jako naprosto ideální.

Jakub Kubrt Vilingr, 28. 3. 2013

za poskytnuté vzorky bych chtěl poděkovat společnosti Hořejší model

klasická vteřinová lepidla BSI debondér (odstraňovač vteřinového lepidla) debondér s plastem zreagoval a jemně jej naleptal (bílý pruh) teflonový aplikátor BSI pro řídká vteřinová lepidla
nasazený aplikátor na vteřinovém lepidle vteřinová lepidla bez zápachu při schnutí nedochází k odpařování a zbělení například čirých dílů pokus s nalepením kabinky na černý plast, aby bylo zřejmé, že se opravdu nic nevypařuje
aktivátor vteřinových lepidel BSI      

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)