domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

APa - Authentic Paints

Na Slovensku se v krátké době objevil další výrobce akrylových barev - APa neboli Authentic Paints. Tyto barvy mají zajímavou výrobní cestu. Jejich základem je pigment z USA, který se doveze do Belgie, kde se spolu s pojivem a matovadlem vytvoří tekutá barva, která se následně balí na Slovensku. Vzhledem k ceně 1,20 € za 10 ml balení barvy to je myslím velmi zajímavé.

Barvy APa jsou akrylové a jsou balené ve všem možném, jen ne v praktickém balení. Malé zkumavky jsou polotovarem z výroby plastových obalů pro nápoje s tím, že jen nejsou vyfouknuté do velikosti normální PET lahve. Manipulace s nádobkami je značně komplikovaná, pokud nevlastníte stojánek na barvy. Bez něj musíte v jedné ruce držet barvu a stříkací pistoli a v druhé pipetu a nádobku s ředidlem. Třetí rukou pak do pistole přidáváte ředidlo a barvu. Jako drobný pomocník může posloužit odříznutá vrchní část klasické PET lahve s odšroubovaným víčkem. Do nalévacího otvoru pak přesně pasuje zkumavka APa a navíc je takový stojánek levný a stabilní.

Jsem velmi skeptický nad kvalitou takových obalů, protože si myslím, že přes obal bude prchat ředidlo ven z barev přes plastový obal. Stačí si jen prohlédnout nádobku s originálním čističem barvy, která je zevnitř mléčná, protože jí čistič narušil. Obávám se také, že víčka nebudou tak dobře těsnit, jak by bylo potřeba. Po otevření barev byl totiž už druhý den z krabičky s barvami velmi silně cítit zápach ředidla i přes to, že byly po otevření zkumavky opět pevně zašroubovány.

Práce s barvami

Před započetím práce nezapomeňte barvu dokonale promíchat protřepáním v ruce, aby se dobře spojil pigment s pojivem. Po odšroubování víčka doporučuji tenký pásek, zbylý po oddělení víčka odříznout a zahodit, aby nepřekážel při zpětném uzavírání zkumavky s barvou.
Pro ředění je doporučeno originální ředidlo a doporučený poměr ředění je výrobcem stanoven na 1:1. Ideální je ale najít optimální poměr ředění, který vám bude vyhovovat, protože důležité je to, co vychází z pistole, nikoli přesný poměr ředění.

Pro stříkání jsem použil tlak 0,8 bar a stříkací pistoli Iwata HP-C Plus s tryskou 0,3 mm. S naředěnou barvou se pracuje solidně, povrch po nastříkání je hladký a barvy mají solidní krycí schopnost. V průběhu stříkání barva na trysce neschne, ani nemá tendenci žmolkovat. Bez problémů tak bylo možno nastříkat jak jemné fleky, tak hady či stříkat přechody freehand (bez maskování). Po nástřiku je barva zhruba do pěti minut zcela zaschlá a schopná dotyku. Barvy vykazují obrovský zápach, takže je nutné používat polomasku, stříkací box a pečlivě větrat.

Vyhněte se také pokusům o naředění jakýmkoli alternativním ředidlem, než je originální ředidlo. Při pokusu naředit barvu čímkoli jiným došlo okamžitě k jejímu sražení. Dokonce ani štětec nešel vyprat v jiném, než originálním ředidle, popřípadě čističi.

Barvy jsou určené výhradně pro nanášení stříkací pistolí. Při pokusu o nátěr pomocí plochého štětce se barva nechtěla rozlévat ani naředěná, ani nenaředěná přímo z lahvičky. Barva měla tendenci tvořit kocoury a v případě dotyku s již zavadlou částí došlo k narušení a žmolkování. Malé drobné díly půjdou těmito barvami natřít, celý model bohužel ne.

Jako podklad pod barvy lze použít stříkací tmel (například. surfacer), ale také je možné barvy nanášet přímo na odmaštěný plast. Barvy solidně drží a jsou imunní proti působení patinovacích přípravků na enamel bázi. Tyto barvy bych ale nedoporučoval přestříkávat přes enamel barvy a vodové akrylové barvy. Tam by mohlo dojít k narušení přestříkané barvy.

Odstínová věrnost

Pro potřeby testu barev, jsem dostal k dispozici několik německých odstínů. Pro ně jsem si vytvořil čipy o hraně 35 mm stříkané na hladký bílý křídový papír všemi směry tak, aby byly barvy na čipech syté a bylo je možno porovnat se vzorníky. K porovnání jsem použil stříkaný vzorník vyrobený firmou Warnecke und Böhm, distribuovaný firmou Eagle Editions z USA. Firma Warnecke und Böhm za války vyráběla barvy pro Luftwaffe. Vedle těchto stříkaných vzorníků jsem čipy ještě porovnával s dalšími stříkanými vzorníky z dvojdílné knihy Luftwaffe Camouflage and Markings 1935 – 1945 od K. A. Merricka a J. Kiroffa. Zde čipy připravila firma Kiroff Farbentechnik Gmbh, které taktéž za války vyráběla barvy pro Lutwaffe.

Připravil jsem si vždy sadu barev, která byla použita společně, takže RLM 70/71/65, RLM 72/73/65, RLM 74/75/76 a RLM 78/79. Každý připravený čip jsem vždy přiložil k čipu ve vzorníku a zjistil, že prakticky žádná z barev neodpovídá svým předlohám. A to dost výrazně. Jsem z toho docela rozpačitý, protože výrobce vyzdvihoval právě špičkovou odstínovou věrnost. Zajímalo by mne, z jakých zdrojů výrobce čerpal předlohy pro své barvy. Konkrétně modrá RLM 65 má zvláštní azurový odstín, která by se spíše hodila jako Azzure Blue pro RAF.
Vedle odstínů pro Luftwaffe je v portfoliu Autentic paint také blok základních a kovových odstínů a pak autentické odstíny pro sovětské letectvo a tanky z druhé světové války a odstíny pro bojovou techniku Wehrmachtu. Věřím, že tyto odstíny dopadly lépe, nežli ne právě zdařilé odstíny pro Luftwaffe.

Závěr

Barvy APa jsou relativně levné, takže dostupné. Práce s nimi je bezproblémová, jestliže použijete originální ředidlo a čistič. Problematický může být pro leckoho velký zápach a balení barev je zcela nevyhovující. Diskutabilní je také odstínová věrnost.

Výhody

(+) jednoduchá práce při použití originální chemie
(+) cena

Nevýhody

(-) obrovský zápach
(-) nepraktické balení
(-) odstínová věrnost
 

Jakub "Kubrt" Vilingr, 28. 9. 2013

Za poskytnuté vzorky děkuji e-shopu SK Models ze Slovenska

 

Plastový stojánek z krabičky s barvami. Čistič vpravo má viditelně narušený mléčný plast. Různé odstíny kovových barev pojmenované jednotně "kov" Kovová barva
Improvizovaný stojánek ze seříznuté PET lahve Bez stojánku se s balením barev manipuluje velmi komplikovaně Bezproblémové stříkání barev, při pokusu o fleky - minimální rozprach Natírání ploch je komplikované
Stříkaný vzorník Eagle Editions Informace o vzorníku, který vyrobila firma Warnecke und Böhm Sada barev RLM 70/71/65 (stíhači do 1940, bombardéry po celou dobu války) Odstínová věrnost s porovnáním se vzorníkem. RLM 65 je zcela mimo
Porovnání odstínu RLM 70 Schwarzgrau Námořní sada RLM 72/73/65 Porovnání odstínu RLM 72/73 se vzorníkem "Stíhací" odstíny RLM 74/75/76
Šedé "stíhací" odstíny Odstínová věrnost barev RLM 74/75/76 Pouštní odstíny RLM 78/79 Odstínová věrnost pouštních odstínů RLM 78/79
Pouštní odstíny RLM 78/79      

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)