domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Vodou ředitelné barvy AGAMA

Barvy AGAMA už jsou na našem trhu poměrně dlouho. Myslím, že vyzkoušet je už měl možnost asi každý modelář. Firma se na počátku zaměřila výhradně na e-mailové syntetické barvy s odstíny a vlastnostmi dost podobné barvám HUMBROL. Později ovšem jak se vyvíjel trh, obohatila Agama trh i o další typy barev jako například lihové a vodou ředitelné barvy. Oba typy mají své úskalí a já bych se chtěl věnovat hlavně těm vodou ředitelným. S těmito barvami jsem pracoval asi 5-6 let, jak natíráním, tak stříkáním a proto se cítím oprávněn vám o nich něco napsat.

Složení a vlastnosti:

Tyto barvy jsou na bázi akrylátu rozpustném ve vodním systému. To znamená, že jsou netoxické a snadno ředitelné vodou. Při použití vody nebo originálního ředidla jsou skoro bez zápachu a proto vhodné pro práci doma i v uzavřených nebo málo větraných místnostech. Barvy se balí do 10ml plastové lahvičky s vrchním otevíráním. Barvy se dají natírat štětci a i stříkat pomocí stříkací pistole. Na natírání drobných věcí jsou tyto barvy výborné. Ze stříkací pistole se nejlépe čistí prostříkáním nejprve vodou a poté lihem, což je nejlevnější varianta čištění. Jako další možnost je zakoupit si od téhož výrobce přípravek na odstraňování barev s názvem Purisol. Nedoporučuji čistit Agamy např. ředidly Gunze nebo Airbrush Cleanerem od Tamiye. Vznikne vám v pistoli kašovitá hmota, která jde velice špatně odstranit a můžete si trvale poškodit pistoli.

Rozdělení a popis odstínů:

Vyrábí se dohromady asi 235 odstínů rozdělených tématicky názvy do jednotlivých sekcí :
- Kamuflážní autentické odstíny (Německo, Velká Británie, USA atd.)
- Základní odstíny (černá, bílá, červená atd.)
- Metalické odstíny (stříbrná, hliník, gunmetal apod.)

Barvy jsou lehce identifikovatelné už podle názvu například barvy Německa N1M, N2M...., barvy USA A1M, A2M...., Itálie I1M, I2M....atd. Přičemž N znamená název země v českém jazyce Německo, číslo je pořadové číslo odstínu a M,P nebo L znamená povrchový lesk barvy(M-matná, P- polomat, L- lesk). Barvy mají i odborný název podle originálních odstínů to znamená, že např. barva N1M má ještě podnázev RLM70 Černozelená nebo A1M má například název Olive Drab 41. K přesnějšímu určení odstínů použijeme vzorník barev AGAMA a klíč k používání jednotlivých odstínů, kde jsou popsány k čemu jednotlivé odstíny slouží. Prodává je Agama buď zvlášt a nebo jsou volně k nahlédnutí na internetu firmy AGAMA. Doporučuji koupit si alespoň vzorník barev, kde jsou políčka odstínů stříkané originální barvou. Tím lépe určíme odstín, který nám bude vyhovovat nejlépe.

Použití:

Vodové Agamy se dají ředit několika způsoby:

- originálním ředidlem AGAMA baleným v plastových lahvičkách po 25ml, 50ml, 100ml.
- ředidlem Tamyia X-20A na akrylové barvy balené v 250ml balení.
- ředění přípravkem na okna IRON
- obyčejnou vodou.(nebo destilovanou)

Poslední dvě možnosti jsou spíše nouzové.

Ředění:

1. Ředění originálním ředidlem

Ředění originálním ředidlem je nesnadnější možností pro ty co neradi experimentují. Toto ředidlo je dělané přímo na tyto barvy a proto se barvy dobře rozředí a nesrážejí se. Může se ředit 1:2 až více ve prospěch ředidla. Po nastříkání barva kryje i při malé vrstvě a při dostatečném naředění je možné docílit sametového až hladkého povrchu (čím více ředidla v barvě, tím více matnější povrch). Bohužel ti co vlastní menší trysku na stříkací pistoli o menším průměru než 0.3 mm, tak může očekávat menší problémy. Barva se totiž usazuje při stříkání na špičce jehly a je nutné používat často na očištění vatičku nebo štětec namočený v ředidle. To omezuje trochu stříkání hadovitých kamufláží a měkkých přechodů bez maskování. Samozřejmě se to dá vyřešit použitím zpomalovače schnutí, ale je to poměrně problematické odhadnout správný poměr míchání zpomalovače a barvy. Já jsem jednoduše řešil tento problém častým čištěním jehly při stříkání. Případné vady při stříkání není problém opravit nástřikem barvy jelikož barvy schnou téměř okamžitě po několika minutách.

2. Ředění ředidlem Tamiya X-20A

Ředění tímto ředidlem se vyplatí už z toho důvodu, že za poměrně rozumnou cenu máme poměrně dost ředidla. Další podstatnou výhodou je, že toto ředidlo obsahuje nějakou složku, která omezuje nebo zpomaluje schnutí barvy na trysce. Nezbaví vás tohoto problému úplně, ale podstatně se zlepší vlastnosti při nástřiku. Barvy lze ředit ve stejném poměru jako s originálním ředidlem. Toto ředidlo trochu zamezí kryvost barvy, ale zase né o moc. Musí se pouze více vracet na stejné místo nástřiku. Je to způsobené složením ředidla. Stříkání hádků a měkkých přechodů se trochu zlepší. Chce to ovšem hodně trpělivosti a cviku.

3. Ředění přípravkem na okna Iron

Při použití tohoto přípravku se nemusíte bát modré barvy tohoto přípravku. Na odstín barvy to nemá vliv. Tento způsob ředění doporučuji pouze jako nouzovou variantu pokud nám dojde ředidlo a potřebujeme hned něco dostříkat. Iron se totiž chová, jako by byla barva přeředěná. Při stříkání barva hůře kryje, takže musíme vždy déle počkat než vrstva uschne a potom nástřik opakovat. Povrch je spíše sametový než matný. Naředěná barva Ironem se nehodí na stříkání hadovitých kamufláží nebo rozhraní kamuflážních polí s měkkým přechodem. Spíše bych takto naředěnou barvu použil na bojovou techniku apod.

4. Ředění vodou

Při ředění vodou se barva chová podobně jako naředěná Ironem. I když, zde spíše záleží na naředění, protože voda neobsahuje žádné chemikálie a barva tedy schne normálně. Někdo tvrdí, že destilovaná voda je na ředění lepší, ale nemám to odzkoušené.

Odstíny:

Každého samozřejmě zajímá odstínová věrnost barev. Samozřejmě je toto hodně diskutované téma a dalo by se o tom povídat donekonečna. Nakonec záleží opravdu na vkusu každého jedince a podkladech které má k dispozici, protože skutečného odstínu se nikdy nedopátráme a myslím, že bychom si tím neměli lámat tolik hlavu.

Co se týče základních odstínů, tak tam je vše poměrně standartní a na výběr jich máme docela dost. Metalické odstíny jsou poměrně omezené, ale najdeme opravdu základ jako stříbrná, hliník, barva hlavní, žíhaná ocel a barva pásů.

Kamuflážní barvy jsou jak jsem psal rozdělené podle zemí původu. Co se týče odstínů dle mého názoru barvy odpovídají až na jednu maličkost a to tu, že jsou dle mého názoru hodně tmavé. Vypadají jako odstín 1:1(jako na skutečném letadle). Tudíž se musí tyto barvy zesvětlit bílou, šedou nebo žlutou, záleží na odstínu. Zesvětlit je můžete už v barvě nebo potom při stříkání někde mimo. Jaká varianta je lepší nechám už na vás.

Laky:

Pro povrchovou úpravu můžeme použít jeden ze tří laků. Vyrábí se matný, polomatný a lesklý. Primárně doporučuji určitě je při stříkání naředit, protože nám jde o povrch a při neředění vzniká zbytečně krupice. Nedoporučuji je moc přeřeďovat, protože se vám lehce objeví na povrchu bílé fleky. Tyto fleky lze odstranit pouze přestříknutím méně zředěnou vrstvou laku. Při použití těchto laků nám bezproblémů dostatečně ochrání povrch před aplikací dalších přípravků např. napuštění paneláže olejovými barvami nebo barevnými filtry. Zde samozřejmě použijeme vždy lesklý nebo polomatný lak. Tento lak ovšem i po několika vrstvách není tvrdě lesklý jako např. po použití Sidoluxu nebo jiného přípravku, ale je spíše polomatný. Matný lak doporučuji stříkat z větší dálky a na jednotlivá místa se vícekrát vracet. Dá se tímto způsobem docílit matnosti jakou zrovna potřebujeme od polomatu až po tvrdý mat. Před nastříkáním laků si ovšem dejte pozor na otisky prstů. Laky na vodní bázi jsou na toto hodně náchylné a prakticky po nástřiku laků se veškeré přirozeně mastné otisky prstů zvýrazní a nejde to už opravit jinak než přestříkáním barvou.

Typy a triky (i pro méně zkušené):

- u vodových barev Agama jsem zjistil jeden nešvar a to, že se kazí jako by to byla nějaká potravina. Nevím jestli je to dáno složením barvy, balením nebo okolním přostředím, ale stává se, že barvy se časem jakoby srazí nebo zhoustnou k nepotřebě. Většinou to dělaly světlé odstíny. Nejrychleji mi to dělala bílá barva a následovaly šedé, stříbrná atd. Nevím čím to je, ale jelikož jsme nezjistil příčinu, tak nechci dávat za vinu výrobci.

- doporučuji do barvy vložit nějaký korálek, kuličku nebo ložisko. Zlepší se potom rozmíchání barvy.

- po každém otevření vypláchněte víčko vodou a nechte uschnout před uzavřením. Předejdete tak horšímu těsnění obalu barvy.

- nedávejte ředidlo nebo vodu do lahvičky s barvou.(barva se zkazí a můžete jí vyhodit)

Hodnocení:

Na závěr patří zhodnocení. Vodové Agamy určitě nejsou pro začátečníky. Tyto barvy mají několik výhod, ale stejně tak i několik nevýhod. Mezi výhody patří netoxičnost, jsou bez zápachu, vyrábí se hodně odstínů, je dobrá dostupnost a celkem příznivá cena. Jako nevýhodu bych asi napsal, že jsou celkem komplikované pro většinu modelářů co se týče stříkání. Je nutná trpělivost a zkušenost jinak není šance docílit bezproblémového stříkání jako u barev jiných výrobců. Další věcí je ta trvanlivost těchto barev u kterých se stává, že mohou být nepoužitelné prakticky už po koupení v obchodě. Pakliže si ale na tento druh barev člověk zvykne, tak mu vyhovují více než toxičtější a dražší barvy, protože tyto barvy jsou hlavně bez zápachu. Samozřejmě na trhu je na výběr více výrobců barev tohoto druhu(Lifecolor, Pactra Vallejo), takže případně může každý vybrat podle toho co mu vyhovuje.

Filip "Speedy" Tomči

 

web výrobce Agama

 

   

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)