domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Porovnání upínacích pásů v měřítku 1/32

Nedílnou součástí pěkně zpracovaného modelového kokpitu musí být pořádně udělané a realistické upínací pásy. Bokem nyní ponechám vlastnoruční upínací pásy z cigaretového papíru, či olověné fólie a zaměřím se na sériově vyráběné upínací pásy. Na trhu je možné koupit barvené upínací pásy od tuzemského Eduardu, ale po změně technologie tisku jsou vzory rozplizlé a navíc barvené jen z jedné strany. Mnohdy se po „namuchlání“ ve zlomech barva odlupuje a retuše se ne vždy vydaří tak, aby to nebylo poznat...
Zajímavou alternativou jsou v současné době alternativní výrobky od irského modeláře Radu Brinzana (RB Productions) a zcela nový výrobek od tuzemského výrobce HGW. Upínací pásy od RB Productions jsou řešené jako samolepky, které se doplní leptanými přezkami. Samolepky jsou probarvené z obou stran, takže po sestavení upínacích pásů nesvítí zezadu například bílý podklad. Na obdélníčku samolepky jsou nařezány jednotlivé části upínacích pásů a v miniaturním návodu je pak docela solidní návod, jak upínací pásy sestavit. Samotné pásy jsou v barvě plátna a podložky pod přezkami jsou v hnědé, respektive tmavě zelené barvě. Samotné pásy jsou ale poněkud hrubé a postrádají naznačení šití, jaké mají například barvené lepty od Eduardu. Na druhou stranu vypadají pásy velmi realisticky. Trochu komplikované to je s pokusem o přemuchlání pásů, to není právě jednoduché... V sadě naleznete kompletní upínací pásy na jednu sedačku a cena se pohybuje kolem 150 Kč.
HGW je opět zcela odlišný výrobek, než předchozí Eduard a RB Productions. Upínací pásy jsou natištěny na velejemném textilním materiálu, patrně na hedvábí a to je probarvené z obou stran a z přední strany je dokonale natištěno prošití. Musím uznat, že jsem nečekal, že může být něco tak jemně a ostře natištěno v tomto měřítku... Na výběr jsou 3 odstíny pásů, takže máte volnou ruku pro vybavení sedačky dle představ. Součástí sady je leptaný aršík s různými přezkami a jako bonus tam naleznete i pedály řízení. Po přemuchlání upínacích pásů se tak dostanete k zcela realistickému vzhledu zmačkaných textilních pásů. V sadě naleznete kompletní pásy na dvě sedačky a cena se pohybuje také kolem 150 Kč. Pokud bych se měl rozhodnout a postavit na stupně vítězů jednotlivé výrobky, pak bych od třetího k prvnímu místu seřadil výrobky následovně: Eduard, RB Productions a jako numero uno pak HGW. Posuďte sami na přiložených detailních fotografiích. V krátké době ještě doplním fotografie hotových pásů nalepených na sedačce pro jasnější představu finálního vzhledu.

Za poskytnuté vzorky upínacích pásů HGW a RB Productions děkuji internetovým obchodům modylky.cz a modelbox.cz

internetové stránky modylky.cz
internetové stránky modelbox.cz

 

lepty Eduard
měřítko 1/32
lepty Eduard
měřítko 1/32
HGW
měřítko 1/32
HGW
měřítko 1/32
HGW
měřítko 1/32
HGW
měřítko 1/32
HGW
měřítko 1/32
HGW
měřítko 1/32
 
HGW
měřítko 1/32
RB Productions
měřítko 1/32
RB Productions
měřítko 1/32
 

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)