domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Něco, o čem se nám ani nezdálo
a dík za to patří hlavně vám ...

Tak. Pravidelná pondělní aktualizace proběhla v sobotu minulý týden (to zní skoro jako věta Emila Nádeníčka z "básníků" ... včera večer poštou ranní).  Start nového Modelplacu byl doprovázen trojicí nových článků a jelikož to určitě přišlo vhod,  pokusím se opět velice netradičně přijít s trochou do mlýna v pondělí i já. Dlouho jsem přemýšlel, zda a jak tenhle článek napsat. V podstatě ale navážu na můj příspěvek o vzniku Modelplacu a drobně doplním některé údaje z uplynulého týdne, nad kterými jsem já i Jakub zůstali stát s otevřenou pusou :-))

Předně bych chtěl upozornit, že nejsem IT specialista a mé vzdělání ani profese nemají vůbec nic společného s webem, programováním, apod. Vše co umím nebo lépe řečeno znám, jsem se naučil léty osvědčenou metodou "pokus - omyl" a s ostatním mi byl nápomocen "vševěd" Google a v neposlední řadě spousta webů o tom, jak se web tvoří. Vše co na novém webu je, je tedy dílem nápadu, který jsem se snažil v rámci toho co znám a umím přivést na světlo světa. Nechť mi tedy všichni IT "profesoři" prominou případné řešení, které má jistě elegantnější a profesionálnější podobu, ale mým záměrem bylo jen a pouze udělat web designově zajímavějším, uspořádanějším co se formy a stylu týče, ale i barevnosti, velikosti textů, apod. Netvrdím že jsem grafický genius, ale i v této fázi jsem chtěl Modelplac posunout někam dál, mezi graficky povedenější kousky.

Nyní se vrátím k podstatě tohoto článku (jak nadpis napovídá:-)). Když se nový Modelplac rodil, po celou dobu jsem se jako malé dítě těšil (trochu i bál), co tomu řeknou ti, kdo ho pravidelně čtou. Byl jsem si vědom, že zasahuju do léty zaběhnutého stroje. Pevně jsem věřil, že to dopadne dobře a že Jakubovi svým nápadem a následně počinem neublížím. Naše čekání se dostalo až k bodu "B", tedy k datu 30.4.2011. Web byl ke spuštění připraven prakticky už den předtím, poslední den jsme si nechali na stoprvní kontrolu :-)), zda je všechno v pořádku. Někdy zhruba v 23:35 hod. jsme web spustili. Jak to s ohlasy vypadá je možné čistokrevně přečíst ve vzkazech na Modelplacu, na Facebooku a dál třeba na Modelforu, apod. To, že jsou ohlasy řekl bych na 99% kladné a pochvalné jsem rozhodně nečekal. Dokonce musím přiznat, že jsem byl docela "šokvanej" :-)) Sice se i napříč tomu, že jsme vše 101x kontrolovali povedl nějaký ten překlep, ty se ale díky vám podařilo během chvilek odladit. Zaznamenali jsme cca 3x reakci s popisem že web "hází" chyby při prokliku na měřítkové odkazy ze stránky o vzniku nového Modelplacu (toto byla opravdová chyba a nyní je již opravena). Takže, pokud by kdokoliv měl nějakou podobnou zkušenost nebo zjistil jiné chybky, určitě budeme vděčni za jejich odhalení. Nový web se nenarodil naráz a jeho vzniku předcházelo asi 5 nápadů a návrhů, jak by mohl vypadat. Vítězem byly 2 konečné podoby, jedna kterou je možné vidět na následujícím obrázku (ta svastika by ve výsledném webu byla nějak šikovně zamaskována, napadal mne průstřel rezavého podkladu od kulky na správném místě )

a druhá, kterou už všichni znáte. Ale ani tato nebyla od samého začátku v té podobě, jako dnes. Některé drobné detaily a grafické doplňky se rodily až v průběhu. Něco málo je vidět na následujících obrázcích. Nejen vývoj, ale i nějaké plány do budoucna. Drobným nápadem je aktuální panel ozvláštnit nějakým tematickým motivem. Asi neprozradím žádné tajemství, že zatím nejdiskutovanější věcí ohledně nového Modelplacu, je Spitfire :-)) Komu tento letoun nezapadá do konceptu Kubrtova webu a přál by si trochu něco "germánštějšího", pro toho mám dobrou zprávu. Panel se krom zvláštních událostí, výročí apod., bude periodicky měnit. V plánu je cca 4x za rok. Napříště to tedy bude něco z Luftwaffe. Nápady, podněty a podařené podklady můžete zaslat buď "Kubrtovi" nebo přímo do mého mailu. Oba kontakty jsou uvedeny v sekci "Kontakty".

úplně původní návrh podoby vítězného Modelplacu detailní podoba panelu verze 1 detailní podoba panelu verze 2 s detailnějšími buttony pro měřítkové galerie Konečná podoba panelu s kruhovými 3D buttony, ozvláštněná velikonočním motivem
původní korunka pro logo (ale od začátku trochu moc fajnová :-)) druhé verze korunek do loga, mezi nimi i ta, která Kubrtovo  "Království plastikových modelů" zdobí ukázka původního obrázku Spitfiru před ořezáním a efekty (obrázek je zmenšen, původní rozlišení bylo
1800 x 1200 pixelů)
ukázka podkladu
 (motivu) pro jednu z uvažovaných variant webu

Nebude se měnit jen hlavní panel se Spitfirem, ale i obsah pravidelně aktualizovaných stránek. Těmi budou např. "Best ff the World", tedy stránka s odkazy na opravdu povedené weby. Tyto stránky se budou rozvíjet s výrazným přispěním čtenářů, o opravdovém zájmu o spolupráci svědčí velký zájem a nespočet zaslaných podkladů. Některá příští pondělní aktualizace jistojistě přinese novou várku odkazů právě na této stránce.

Tak a teď už opravdu jen o tom, co jsem v nadpisu avizoval :-))

Hned po tom co byl Modelplac spuštěn, se na jeho podobu přišlo během několika chvilek podívat 45 lidí (viz graf)

Ráno po probuzení jsme viděli, jaký zájem o Modelplac je (našli se i tací, co se mrkli i ve 4 ráno, to já jsem spal jako dudek :-)). Během dne návštěvnost narůstala a když někdy kolem 10:30 hod. už web navštívilo víc jak 350 lidí, začali jsme koketovat velmi opatrně s myšlenkou, zda by bylo možné, že by byl prolomen rekord v denní návštěvnosti ze dne 7.3.2011, což bylo 502 návštěvníků. Mohl bych o tom "kecat" ještě dlouho :-) a bylo by o čem), ovšem opravdový šok nepřišel o hodinu později, ani za 2 hodiny, ale na konci dne. Na Modelplac se 1.5.2011 přišlo podívat 1062 návštěvníků, což je rekord překonaný o víc jak 100% (viz graf). Za tohle vám patří obrovský dík a poklona. Modeláři jsou prostě "banda" fajn lidí. Tady to je ...

Někoho možná bude zajímat i odkud se na Modelplac lidé dívají. I tohle je docela zajímavý (i když některé státy jsou trochu z ruky). Otazníky budou nejspíš ČR (Toplist je jen nedokázal kvůli něčemu detekovat).

Jak si 1. květen vede v porovnání s předchozími měsíci je patrné zde.

Poslední 2 tabulky ukazují prohlížeče které nejraději používáte (jen pro upřesnění Gecko je Mozila Firefox a Webkit má být Apple ) a operační systémy (ta velká náklonnost k Xpéčkům je možná také překvapením) .

V následujících dnech jsme sledovali již jen návštěvnost . Přehled návštěvnosti za
2 - 7. 5 .2011 je patrný na následujících obrázcích. Velikým překvapením je, že rekord 502 návštěv byl překonán ještě i v některých následujících dnech a to někdy i výrazně.

Za období kdy byl Modelplac spuštěn (tedy několik minut před půlnocí 30.4.2011) až do sobotní půlnoci (týden provozu) ho vidělo, prohlíželo a četlo 4174 čtenářů. Úžasné číslo.

Co závěrem? Snad jen, že máme já i Jakub opravdovou a neskrývanou radost z podpory, které se Modelplacu díky vám dostalo. Je to hodně za hranicí mé i Jakubovi představivosti a i když jsme si tajně přáli mnohé, tohle je víc, než by si kdokoliv z nás dokázal vymyslet. Tak snad bude Modelplac v novém kabátu vám všem nadále dělat radost a já se budu moci konečně dostat k tomu, že se synkem začneme modelařit. Až se mi povede něco, co nebude dělat ostudu mému "učiteli", rád se s tím na stránkách Modelplacu skromně pochlubím.

autor článku: Pavel Štěpina

 

PS: veškeré tabulky a informace byly získány ze systému který Modelplacu poskytuje TopList. Podobné a jiné zajímavé informace můžete filtrovat a prohlížet i sami, kliknutím na ikonu počítadla v postranním panelu.

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)