domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Sekundová lepidla Loctite

Nadnárodní společnost Henkel je výrobcem té nejvyšší kvalitativní třídy sekundových kyanoakrylátových lepidel prodávaných pod značkou Loctite. Pro svůj test jsem obdržel, prostřednictvím zástupce společnosti Henkel a kolegů z klubu KPM Prosek Panthers, několik druhů vteřinovek na představení a otestování.

Loctite Super Attack Precision

Jedná se o velmi řídké sekundové lepidlo balené v praktickém balení o obsahu 5g. Po sejmutí krytky objevíte delší dávkovač, kterým je možné lepidlo nanášet přímo z tuby. Uvnitř černého krytu je hrot, který ucpe ústí dávkovače a zamezí tak jeho ucpávání. Návod k lepení uvedený na zadní straně prodejního obalu nás nabádá k nanesení lepidla na jednu stranu lepeného dílu a poté přitlačit druhý díl a po dobu 30 sekund pevně podržet, nežli se spoj vytvrdí. Vzhledem k tomu, že je lepidlo velmi řídké, pro naše potřeby je mnohem lepší možností seškrábnutí hrany lepeného spoje pod úhlem 45° a po přiložení kupříkladu levé a pravé poloviny trupu letadla k sobě nám tak vznikne trojúhelníkový žlábek, do kterého řídké lepidlo jednoduše zavzlíná. Pokud takto budeme lepit trup, je potřeba si jej nasucho pečlivě zafixovat a poté do připraveného žlábku řídký vteřiňák zapustit. V závislosti na množství naneseného lepidla spoj vytvrdne během velmi krátké doby. Při vysychání se uvolňují kyanidové sloučeniny a jeho výpary se projeví typickým bílým „očmouzením“. Na to je potřeba myslet, protože tyto výpary dokáží zamlžit a zneprůhlednit čiré díly, takže pozor. Začištění spoje lze provést jak hrubým obroušením pilníkem, tak různými smirkovými papíry určenými na kov - mokrou cestou (waterproof). Pokud jste lepili v místech, kde je špatný přístup a nebo se vyskytují vystouplé detaily, tam doporučuji použití debondéru (odstraňovač sekundového lepidla). Na lepidla Loctite spolehlivě funguje například debondér „Dousek“. Vytvrzelé sekundové lepidlo je ale mnohem tvrdší nežli plastik, takže je potřeba spoj brousit tuhými brousícími pomůckami. Měkká brousítka většinou spoj nezačistí do absolutní roviny. Lepený spoj je po vytvrzení perfektně pevný a není nutné se obávat například praskání nebo vydrolování spoje, jako při použití některých nekvalitních a levných lepidel.

Loctite Super Attak Power Gel

Kvalitativně obdobné lepidlo jako Super Attak Precision, ale v gelové konzistenci, je Super Attak Power Gel. Gelová konzistence je ideální například pro lepení kovových dílů, kdy je potřeba drobná korekce s dílem (pootočení, posunutí). Gel zasychá zhruba po 20 sekundách po nanesení, takže je relativně dostatek času na potřebné korekce. Při nanesení většího množství gelu se při zasychání opět odpařuje bílá mlha, takže opět pozor při lepení čirých dílů. Balení je v tubě po 3g a po zhruba ročním používání se mi jej podařilo dobrat úplně až do konce. Překvapilo mne, že měl gel stejnou konzistenci po celou dobu používání. Lepidlo jsem dokonce ani neskladoval v ledničce jako ostatní sekundová lepidla (prodlouží se pak jejich zpracovatelnost). V případě lepení spojů, které pak bylo nutné brousit jsem postupoval stejně jako v předchozím případě – lepidlo je opět tvrdší nežli plastik a rovněž jej lze odstranit pomocí debondéru.

Loctite Super Attak Power Easy

Toto lepidlo je možné použít klidně na lepení delších spojů, jako jsou poloviny trupu letadla. Lepidlo zasychá až po 30 sekundách, takže je možné po nanesení lepidla na jednu polovinu dílu ještě manipulovat a korigovat spoj, zafixovat jej a pak počkat na celkové vytvrdnutí. Jeho vlastnosti jsou prakticky shodné jako jsou vlastnosti Super Attak Power Gel, jen doba vytvrzení je ještě o kus větší, což umožňuje právě lepení delších spojů. O tomto lepidlu opět platí vše co jsem psal u předchozích typů – vypařování, tvrdost a odstraňování pomocí debondéru.

Loctite Super Attak Ultra Plastik

Toto speciální řídké vteřinové lepidlo obsahuje navíc aktivátor, díky němuž můžete slepit dříve neslepitelné materiály. Funguje to tak, že aktivátorem potřete obě poloviny lepeného spoje, necháte asi 2 minuty zavadnout a následovně nanesete na jednu polovinu lepidlo a pevně stisknete spolu. Tuto vlastnost přivítají zejména stavitelé bojové techniky při lepení kupříkladu vinylových pásů, kdy tento materiál většinou nebylo možné běžnými lepidly spojit. Po vytvrzení je spoj opravdu pevný a je možné jej opět brousit nebo čistit pomocí debondéru.

Loctite Sofortklebstoff 480 Schwarz

Výhody černého lepidla jsou zřejmé – pokud cokoli slepíte černým sekundovým lepidlem, pak jednoznačně vidíte, kde všude máte lepidlo nanesené. Lepidlo je středně husté konzistence a po vytvrzení je možné spoj brousit, byť není tak tvrdý, ale spíše jakoby gumovatý. Nicméně pokud lepený spoj necháte zaschnout několik hodin, pak i broušení je bezproblémovou záležitostí. Tímto lepidlem jsem lepil dokonce i čiré díly, ale vždy tak, aby byla kabinka otevřená a odpařované výpary měly kam uniknout. Výpary zde sice jsou také, ale ne v takové míře jako u předchozích druhů. Nicméně obezřetnost je na první řadě, takže je nutné dávat lepidla jen malé množství. Balení je ve větším plastovém obalu (v množství 20g) s aplikátorem, ale je v něm poměrně velký otvor, tak se může stát, že vymáčknete moc lepidla a čirý díl tak znehodnotíte. V takových případech si raději vymáčknu trochu lepidla na plastovou destičku a na lepený spoj nanesu pomocí tenké injekční jehly nebo drátku potřebné množství lepidla.

Za poskytnuté vzorky bych chtěl poděkovat společnosti Henkel a kolegům z KPM Prosek Panthers.

KPM Prosek Panthers

 

   

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)