domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Pacific Mustangs Part 1

Agilní polské vydavatelství Kagero aktuálně přichází na trh s obtiskovými sadami v edici "Red Series". První vlaštovkou je sada "Pacific Mustangs, Part 1", která obsahuje tři zajímavé a pestré markingy:

Na výběr máme:

  1. P-51D-25-NA 44-72671, 457th FS, 506th FG, North Field, Iwo Jima, červen 1945, pilot 2nd Lt. William Sacks
  2. P-51D-25-NA 44-72570, 457th FS, 506 FG, North Field, Iwo Jima, červen 1945, pilot Lt. Ralph S. Gardner a 2nd Lt. Chester Jatczak
  3. F-6D-10-NA 44-14841, 82nd TRS, 71st TRG, Hill Field, Mindoro, 12. leden 1945, pilot Capt. William A. Shomo

Publikace, nebo spíše booklet se otevírá na šířku a je velikosti A4. Dohromady má 4 listy. Každý ze třech strojů je moc pěkně nakreslený na čtyřpohledu, takže je jasné umístění markingu a dalších drobných popisek. Každý ze strojů má taktéž připojenou svojí historii, což je myslím velmi přínosné. Taktéž jsou u jednotlivých letounů uvedené zdroje, kde můžete nalézt fotografie konkrétní mašiny, což značné ulehčí hledání fotografií skutečných předloh

Obtisky jsou vyrobeny u Cartografu, což je myslím vůbec ta nejlepší volba, protože jen málokterý výrobce obtisků dokáže tisknout s tak dokonalým soutiskem. Vedle markingu a výsostného označení ještě naleznete několik popisek, ale ne všechny, takže ty bude třeba sehnat u některého z dalších výrobců obtisků.

Obtiskové sady můžete sehnat ve třech základních měřítcích - 1/72-48-32. Záhadou je ale skutečnost, jak poznat, jaké obtisky se uvnitř publikace nacházejí, protože na obalu nikde nenaleznete takovou informaci.

Pro stavbu bych si ještě dovolil doporučit naprosto skvělou publikaci "Building the P-51 Mustang, The Story of Manufacturing North American´s Legendary World War II Fighter in Original Photos (Michael O´Leary, Specialty Press 2010, ISBN: 978-1-58007-152-9). Kniha je složena výhradně z dobových snímků pořízených ve výrobních halách při výrobě P-51. V knize naleznete detailní snímky na postup tmeleného a stříkaného křídla hliníkovou barvou. Tyto snímky přinášejí jasné světlo do různých rozepří, zda bylo křídlo Mustangu tmeleno a nebo ne. Fotografie jsou reprodukovány v neuvěřitelné kvalitě a naleznete na nich množství technických detailů, které je možné využít při stavbě vašeho modelu.

Jakub "Kubrt" Vilingr

příprava: Maciej Góralczyk, profily: Janusz Światloń, grafika: Tomek Wajnkaim
za poskytnuté recenzní vzorky bych chtěl poděkovat p. Macieji Góralczykovi
web výrobce

 

   

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)