domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Filla Glu

Na modelářské výstavě Plastiková zima v Bratislavě jsem dostal na testování od e-shopu Model Box tři výrobky od společnosti Filla Glu. Jedná se o vteřinová lepidla a speciální základ.

Černá vteřinové lepidla Filla Glu Black

Vždy jsem o černých sekundových lepidlech slyšel, ale prozatím jsem neměl možnost s nimi pracovat. Výhody jsou jasné – po slepení vidíte přesně, kde všude je lepidlo naneseno. S lepidlem se pracuje výborně a prakticky není cítit, což považuji za velké plus. Dlouhodobě pracuji s průmyslovým sekundovým lepidlem Sico Met 8300, na které nedám dopustit, ale jeho zápach je opravdu silný a často z něj štípe v očích. Tuto vlastnost černý sekunďák Filla Glu postrádá. Toto lepidlo také neschne příliš rychle, což jsem ocenil při lepení spojů polovin trupu kupříkladu. Po zaschnutí a vybroušení se lepidlo nepropadá a dá se skvěle vyleštit. Lepený spoj doporučuji před samotným broušením ponechat přirozeně vytvrdnout alespoň hodinu. Po této době dojde k dokonalému vytvrzení a hlavně i náběhu pevnosti spoje. Při zbytečném chvátání se nedostatečně zaschlé lepidlo chová jako guma a může se stát, že jej ze spoje vytrhnete. Malé množství lepidla samozřejmě zasychá velice rychle, jak je u lepidel tohoto typu běžné. Odzkoušel jsem si též, že spoj slepený tímto lepidlem je po vytvrzení opravdu pevný. Při zkušebním lepení cowlingu ze dvou polovin byl spoj po dokonalém vytvrzení pevný a i když jsem se poté pokoušel spoj rozlomit, tak to šlo jen s velkou námahou.
Vteřinová lepidla většinou při zasychání zamlží okolí lepeného spoje. To je nepatřičná věc hlavně při lepení kabinek. U černého Filla Glu je mlžení zcela minimální, ale stále tu je. Černé sekundové lepidlo mi totiž přijde zcela perfektní pro lepení čirých dílů z důvodu černé barvy. Pokud se použije malé množství lepidla a kabinka není uzavřená, tak by se nemělo nic stát. V případě uzavřené kabinky je na místě velká obezřetnost, jak jsem se již zmínil, výpary z lepidla jsou sice minimální, ale pořád tu jsou.
Lepidlo jsem při testování nanášel přímo z plastové nádobky a dávkování bylo příjemné a práce vyloženě bezproblémová. Lepidlo je z mého pohledu vynikající – je zabarvené, zápach je na nízké úrovni, při vysychání mlží málo a po vytvrzení je spoj opravdu pevný.

Řídké vteřinové lepidlo Filla Glu

Lepidlo má prakticky stejné vlastnosti i způsob práce, jako černý Filla Glu. Toto řídké lepidlo je vynikající pro vylévání spojů. Na etiketě se nachází informace "low odour", tedy nízký zápach, což je vlastnost, kterou jsem ocenil už u černého sekunďáku. Při lepení řídkým lepidlem je nutné spoje polovin trupu seškrábnout pod úhlem 45°, aby se vytvořil trojúhelníkový žlábek, do kterého stačí napustit řídké sekundové lepidlo, které spojem zavzlíná a vlastně i spoj rovnou vytmelí. Spoj je pevný a brousitelný opět po zhruba 10 minutách. Výborné je i balení lepidla se stopkou, kterou se lepidlo výborně nanáší na místo.

Filla Glu – Kicka pen

Kicka pen je jakýsi fix, kterým před lepením sekundovým lepidlem potřete obě části spoje a aktivujete tak pevnost a rychlost lepeného spoje. Kicka pen je vlastně základ s aktivátorem, který má ještě jednu vynikající vlastnost – dokáže změnit polaritu povrchu a díky této vlastnosti se vám podaří slepit zdánlivě neslepitelné materiály. Kupříkladu jste se jistě setkali s gumovými pásy u bojové techniky, které nešly ničím slepit. Pokud ale obě strany spoje potřete Kicka penem, následně použijete sekundové lepidlo, pak i tento pás půjde slepit. To je myslím vynikající pomůcka.

Za poskytnuté vzorky bych chtěl poděkovat panu Prantlovi z e-shopu modelbox.cz

 

Filla Glu řídké Filla Glu řídké Filla Glu černé Filla Glu černé
Filla Glu černé Filla Glu černé cowling slepený černým sekundovým lepidlem Filla Glu cowling slepený černým sekundovým lepidlem Filla Glu
 
náběžná hrana křídla slepená černým sekundovým lepidlem Filla Glu Kicka Pen - základ s aktivátorem Kicka Pen - základ s aktivátorem  

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)