domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

B-24 Liberator in RAF Coastal Command Service with Focus on Aircraft of No. 311 (Czechoslovak) Squadron RAF

Vydavatel: JaPo
Autor: Pavel Türk, Miloslav Pajer
Formát: A4 (320 stran, 550 fotografií, 70 barevných bokorysů)
Cena: 1895,- Kč

Oba autory, tedy Miloslava Pajera (napsal například: Nad moři a oceánem (2000); Ve stínu slávy (1992); Wellingtony nad Biskají (1999); Křídla míří na Německo (1994); Křídla pro vítězství a poválečnou obnovu (2004)...) a Pavla Türka (množství článků zaměřených na Liberatory na stránkách časopisu REVI), netřeba zájemcům o leteckou historii představovat. Oba se etablují výbornými pracemi a už to je jistou zárukou kvality díla, které právě vychází u tuzemského vydavatelství JaPo pod názvem B-24 Liberator in RAF Coastal Command Service with Focus on Aircraft of No. 311 (Czechoslovak) Squadron RAF.

Vázaná kniha s pevnými deskami vytištěná na křídovém papíře, obsahuje obrovské množství informací o vzniku, historii výcviku a bojovém nasazení Liberatorů u 311 Sq. RAF až k poválečnému příletu jednotky do osvobozené vlasti. Jistou nevýhodou knihy může být pro tuzemské čtenáře skutečnost, že celá kniha je kompletně napsána v angličtině, včetně popisek a tak je směřována spíše na zahraniční trh. Nicméně v dnešní době je angličtina natolik rozšířená, že to nevidím jako větší problém. Dobrou zprávou však je, že u JaPo připravují ke stažení pdf soubor s českým překladem, jak je tomu u většiny dalších publikací vydaných tímto nakladatelstvím. Ten by se měl v dohledné době objevit přímo na webu nakladatelství http://www.japo.eu/.

Knihu otevírá předmluva od pamětníka S/Ldr. Terence M. Bullocha, DSO&Bar, DFC&Bar. Je skvělé, že stále ještě žijí pamětníci, kteří jsou navíc ochotni přispět něčím ze svých zážitků a vzpomínek. Hlavní silou této nevšední publikace je množství výtečně reprodukovaných černobílých i barevných fotografií a hlavně pak detailní popis jednotlivých používaných strojů u 311. Sq. RAF. Jedná se o celkem 81 zdokumentovaných strojů. Asi nejvíce mne ohromila příloha několika tabulek, které obsahují naprosto vyčerpávajícím způsobem zpracované technické detaily jednotlivých strojů. Z nich například zjistíte, jakou výzbroj letoun nesl, jakými byl vybaven věžemi, radiovybavením, jeho výrobní číslo, kde byl vyroben atd. Takto precizně zpracované technické podklady jsou neocenitelným pomocníkem nejen pro zájemce o historii, ale také pro pečlivé modeláře. V přílohách naleznete též informace o zbarvení jednotlivých strojů, což je další pomůcka pro nás modeláře. Popisované stroje jsou doprovázeny pečlivě zpracovanými barevnými bokorysy Liberatorů, ze kterých je patrné označení, malůvky a jména strojů apod. Vzhled horních ploch se pak nachází mezi přílohami ve stati věnované zbarvení B-24 u Coastal Command.

Obrovským zklamáním jsou pro mne negativní reakce na tuzemských modelářských fórech, které se objevily na internetu ihned po uveřejnění ceny knihy. Anonymní diskutéři knihu hanili jen na základě zjištění prodejní ceny, bez toho aniž by tito kritici měli možnost si knihu nejdříve prohlédnout. To je bohužel smutný kolorit našich končin, kritizovat vše a vždy.
Ano, cena knihy je poměrně vysoká, na druhý pohledu má 320 stran křídového papíru. Pokud porovnám tuto novou knihu od JaPo s obdobnými knihami, například od britského nakladatelství Ian Allan Publishing, pak je cena zcela korektní. To, že kniha vychází v České Republice, neznamená, že by měla stát 500,- Kč. Získat do knihy všech 550 snímků a navíc je koncepčně sladit muselo být skutečně náročné. Z mého pohledu je badatelská činnost dotažena do maxima, což je znát už po prvním letmém prolistování knihy.

Do budoucna je v přípravě také technicky zaměřená publikace na Liberatory, takový „recognition manual“ (rozpoznávací příručka), která by měla zahrnovat hlavně technický pohled na tyto čtyřmotorové stroje. Jestliže zvažované pokračování bude na takové úrovni, jakou má právě vydaná „B-24 Liberator in RAF Coastal Command Service with Focus on Aircraft of No. 311 (Czechoslovak) Squadron RAF“, pak se máme skutečně na co těšit.

I přes vysokou cenu knihy ji vřele doporučuji všem zájemcům o válečnou historii našich letců a také modelářům. Zájemce o historii získá fundovaný zdroj informací, modelář pak soubor pečlivě zdokumentovaných fotografií jednotlivých strojů včetně jejich technických specifik a výbavy.

Jakub „Kubrt“ Vilingr
 

JaPo Publishing

 

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)