domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   
měřítko 1/144 hodnocení
výrobce Eduard M.A. 10/10
katalogové číslo 7106
počet dílů 54 plast, 3 čiré složitost
cena 150 Kč

MIG-21 MFN

Již dávno jsme si zvykli, že "Eduardi" na svém E-Dayi přidávají ke vstupence ještě "pytlíkový model". Na E-Dayi 2011 to byl zcela nový MIG-21 MFN v měřítku 1/144. U Eduardů nejspíše zmenšili počítačově zkonstruovanou předlohu k jejich čtvrtkovým MIGům a připravili neuvěřitelně detailní miniaturní MIG-21. Povrch stavebnice je parádně ostře rytý do hloubky a myslím, že kdekterá dvaasedmová stavebnice by mohla závidět.

Malinký MIG má vybavený kokpit, podvozkové šachty i trysku. Čiré díly jsou rozdělené, takže je možné postavit model i s odklopeným překrytem. Co více si u takového prcka přát, že?

Stavba je neuvěřitelně oddychovou záležitostí. Vše jsem lepil řídkým lepidlem GSI Mr. Cement S a tmel vlastně vůbec nepoužil. Respektive použil, protože jsem chvátal a špatně oddělil křídlo od rámečku a vtok mi vylomil kousek plastu z něj. Doba lepení trvala asi dvě hodiny včetně začištění dílů.

Barvení jsem pojal jako stejně oddychovou záležitost, jako stavbu. Na odmaštěný plastik jsem nastříkal surfacer a zahladil drobnosti v povrchu. Do kokpitu jsem použil vodou ředitelnou barvu Agama na sovětské stroje. Ošklivou brčálově zelenou barvu, kterou jsem naředil univerzálním ředidlem na akrylové barvy Model Master (které používám na ředění barev Pactra a Akan). Po vymaskování čirých ploch kabiny jsem ještě rámy stříknul brčálovkou a pak už jsem dal základní kabátek GSI Aqueous Hobby H308, kterou jsem různě zesvětloval a zatmavoval mixem dalších příbuzných odstínů. Přiznám se, že jsem se snažil model výrazně napatinovat, aby byl v tom měřítku pěkný na oko. Tohle byla vyloženě efektová stavba a taky drobet pokus, abych zjistil, co se ještě dá a co je už za hranicí. Povrch se může zdát přepatinovaný, ale na denním světle to nevypadá až tak hrozně.

Spáry jsem vytáhl MIG Productions neutral washem. Tentokrát jsem povrch ani nelakoval a nechal i nezalakované obtisky. Chtěl jsem docílit nejednotného povrchu, tak se snad podařilo. Ostatně posuďte sami:

Eduard M. A.

 

   

 

 

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)